avagy, ha nem ennéd meg, ne is kend magadra!
A szomorú statisztikák azt mutatják, hogy szinte nincs olyan család, aki közvetve vagy közvetlenűl ne volna érintve olyan betegséggel mint, immunrendszeri nehézség, bőrprobléma, asztma, rák. Ezért a kérdés aktuálisabb mint valaha. Mit kell tenned, ha el szeretnéd kerülni a vegyszereket?
Kutatások rendkívüli számban folynak ezen problmák megoldására, és szerencsére nem sikertelenül. Egy biztos, Európa szinten több tízezer azon vegyszerek száma, melyek körülvesznek bennünket. Értsd, a levegőben, a vízben, az élelmiszerekben és természetesen egy nagyobb hányaduk a kozmetikumokban is.
Érdemes lehet tevőlegesen is részt venni benne, és amennyire lehet tájékozottnak lenni a tekintetben, hogy a mindennapi élet során, mi az amit megtehetsz, és hogyan és mit kell elkerülnöd ahhoz, hogy egészségesebb és környezettudatosabb életet élhess. Más szóval, hogy is fogod tudni elkerülni a vegyszereket a gyakorlatban.
Ezért összeállítottunk egy listát, mely segítheti azokat, akik éheznek az információra, akik tisztában vannak vele, hogy a megelőzés milyen fontos szerepet is játszik az életünkben.
Blogcikkünk igyekszik a kozmetikumok világában térképet nyújtani Neked, hogy tudd, merre indulhatsz, ha az egészségetek számodra is fontos!
Lássuk, melyek azok a vegyszerek, melyeket kerülj el mindenképp!
1., PARABÉNEK
Elsődleges felhasználási területük a kozmetikumok tartósítása, testápolási szerekben, fogkrémekben, hajápolási cikkekben. Allergizáló hatásuk miatt jobb nem megvenni azt a terméket, melyben ilyet látsz az összetevők között.
HA EL SZERETNÉD KERÜLNI ezt, keresd a metilparabén, etilparabén, izopropilparabén, benzilpropilén a címkéken. (Methyl, Buthy, Ethyl, Propyl)
2., ALUMINIUM
Bőrre kenve rákkeltő hatást tulajdonítanak neki. Izzadásgátló dezodorokban használják leggyakrabban; de előfordul fémtisztításra alkalmas tisztító szerekben is.
HA EL SZERETNÉD KERÜLNI a natúr dezodorok, krémdeók alapanyagai közt nem alkalmazzák, de mindig ellenőrizd az INCI listát.
3., BENZOL
Számos súrolószer alkotóeleme, bizonyítottan rákkeltő!
HA EL SZERETNÉD KERÜLNI súrolásra keress természetes alternatívát!
4., FORMALDEHID
Közismerten rákkeltő, mely a hétköznapokban tengernyi formában van jelen. Leginkább tartósításra használt komponens, mely allergiás tüneteket válthat ki.
HOL FORDULHAT ELŐ?
Dekor kozmetikai cikkekben, tisztító szerekben, ragasztókban.
5., BPA
A műanyag iparban használatos kemikália, mely a hormonháztartás zavaraiért felelős.
HOL FORDULHAT ELŐ?
Műanyag tányérok és poharak alkotóeleme lehet, de megtalálható ételhordó edényekben, élelmiszer ipari csomagoló anyagokban, és hihetetlen, de cumis üvegekben is!
6., 1,4-DIOXÁN
Veszélyessége, hogy más alkotóelemek szennyezőanyaga, vagyis nem szerepel az ingredients listán. Kiszűrhető, ha az SLS vagy a PEG tartalmú termékeket kerülöd. Főként magzatkárosító hatása ismert, de légző- és idegrendszert érintő roncsoló hatása miatt is kerülendő. Kiemelt kockázattal rákkeltő!
HOL FORDULHAT ELŐ?
Nagyipari samponok, tusfürdők, szappanok, és hagyományos babaápolási cikkekben is megtalálható. Ezért ha el szeretnéd kerülni a vegyszereket, keress natúr helyettesítő terméket.
7., TRIKLOZÁN
Rendkívül erős baktérium- és gombaellenes fertőtlenítőszer. Az EU élelmiszerrel érintkező termékekben és rovarölő szerekből kitiltotta, de furcsa mód a kozmetikai ipar szabadon használhatja. Holott már kis
dózisban is egészségügyi kockázatot jelenthet.
HOL FORDULHAT ELŐ?
Fogkrémekben, folyékony szappanokban, szájvizekben, borotválkozás utáni cikkekben is előfordulhat.
8., SLS
Sodium-lauryl-sulfate. Ez egy anionos felület aktív anyag, a túlzott zsíroldásért és habképzésért felelős. Sajnos a bőr természetes savköpenyét is kikezdi, ami károsan hat az egészségre.
HOL FORDULHAT ELŐ?
Megtalálható tusfürdőkben, samponokban, fogkrémekben, de szinte az összes nagyipar által előállított tisztítószerben. Közeli és szintén kerülendő rokonai Sodium coco-sulphate vagy SCS; Sodium laureth sulfate vagy SLES;
9., FTALÁTOK
Az egyes kozmetikumokba lágyítószerként kerülnek, például krémekbe, dezodorokba. Bár a gyermekjátékok gyártása során már betiltották az EU-ban, a nagyipari kozmetikai ipar büntetlenül alkalmazza.
HA EL SZERETNÉD KERÜLNI a vegyszereket, azt nagyon jól teszed, ugyanis akár máj-, vese- és tüdőkárosodást és rákot is okozhat.
10., POLIETILÉN-GLIKOL
A polietilén-glikol leginkább emulgelálóként a hidratálókban található. Bőrirritációt okozhat, és gyártása során szennyeződhet a már említett 1,4-dioxánnal, amely rákkeltő hatású.
HA EL SZERETNÉD KERÜLNI ezeket a vegyszereket, akkor keresd PEG-ként is.
Nem sorolom tovább!
Sajnos a lista kétszer-háromszor körbeérné a Földet, ha mindent felsorolnék. Nem is akarlak tovább keseríteni. Ezért itt megállok. A legfontosabbakat itt megtalálod, így már könnyen el tudod kerülni őket!
Egy kicsit több tudatosság és odafigyelés, és rengeteget tettél az egészségedért.
És ha nagyon elbizonytalanodtál, amibe vegyül némi elkeseredés is, akkor had engedjelek utadra azzal, hogy az IKON natúr kozmetikumok között bátran böngészhetsz, mert egyetlen egyikükhöz sem használjuk fel ezeket a rettenetes és káros anyagokat. Így biztosan el tudod kerülni a vegyszereket.
Viszont bennük van a természet tiszta legjava! Ápoló vajak, gazdag olajok és bőrbarát gyógynövények! 😉